SZKOŁA /   /  
Zgodnie z kilkuletnią tradycją i w tym roku członkinie Stowarzyszenia „Aktywna Wieś” spotkały się na początku stycznia, aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia na nowy 2013r. Wśród zaproszonych gości znaleźli się proboszcz miejscowej parafii ks. Kazimierz Piechocki oraz sołtys wsi Edward Kulus. Na tę okazję z środków własnych stowarzyszenia panie przygotowały sobie świąteczną kolację. Dużym powodzeniem cieszyła się zupa rybna przygotowana przez jedną z członkiń. Wieczór upłynął w miłej atmosferze, przy wspólnym śpiewaniu kolęd.
Opłatek

 

2012-11-11

Jedenasty listopad-to dzień w którym to panie z stowarzyszenia „Aktywna Wieś” z Zębowa zorganizowały uroczystość dla lokalnej społeczności z okazji Dnia Seniora. Na Sali Wiejskiej po raz kolejny spotkali się Seniorzy a w zorganizowaniu tego spotkania pomogła dotacja z Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Piotr Długosz-burmistrz MIG Lwówek, Edward Kulus-sołtys wsi Zębowo, Barbara Starosta-sołtys wsi Komorowo , Ewa Ratajczak-dyrektor ZSPiP w Zębowie. Przede wszystkim nie zawiedli Seniorzy, którzy licznie przybyli aby wspólnie świętować. W części artystycznej wystąpiły dzieci z zespołu tanecznego Wesołki, który to prowadzi pani Monika Nowak oraz Paulina Hanaka-nauczyciele z ZSPiP w Zębowie. Gościnnie wystąpił zespół seniorów „Lwówianki” z Lwówka. W części oficjalnej, którą prowadziła przewodnicząca stowarzyszenia padło wiele miłych słów pod adresem seniorów a przede wszystkim podkreślono ich rolę i znaczenie w życiu każdego młodego człowieka. Do życzeń dołączył się również Burmistrz, który jednocześnie podziękował członkiniom stowarzyszenia za zorganizowanie tej uroczystości. Niedzielne popołudnie minęło w miłej i sympatycznej atmosferze.
Dzień Seniora

 

Z okazji Dnia Kobiet członkinie stowarzyszenia „Aktywna Wieś” zorganizowały wyjazd do teatru. W wyjeździe wzięły udział również osoby spoza stowarzyszenia jak i okolicznych miejscowości. Tego typu wyjazd jest organizowany każdego roku z okazji święta pań i na stałe wpisał się w plan działalności organizacji. Tym razem 37 osobowa grupa udała się do Teatru Muzycznego na komedię „Wesele Figlary”. Jest to już kolejne zadanie jakie realizuje stowarzyszenie w 2012r, zostało ono częściowo dotowane przez UMiG Lwówek. „ Wesele Figlary” to dowcipna opowieść, której akcja rozgrywa się współcześnie w Poznaniu. Można było w niej zauważyć odwołania do współczesnej naszej lokalnej rzeczywistości. Wieczór upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze.
 

„Zdrowo i aktywnie spędzam ferie zimowe” , „Świat Młodego Odkrywcy” projekty realizowane podczas ferii zimowych 2012 w ZSPiP w Zębowie Tegoroczne ferie zorganizowane przy współpracy Stowarzyszenia Aktywna Wieś Zębowo i Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Kornela Makuszyńskiego w Zębowie nie były czasem lenistwa ani dla dzieci, ani dla nauczycieli ZSPiP w Zębowie. Zrealizowano z ogromnym powodzeniem projekt pod hasłem „Zdrowo i aktywnie spędzam ferie zimowe” dofinansowany w ramach otwartego konkursu wspierania działalności organizacji pozarządowych przez Urząd Miasta i Gminy Lwówek oraz „Świat Młodego Odkrywcy” dofinansowany w ramach otwartego konkursu wspierania działalności organizacji pozarządowych przez Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu. Różnorodność organizowanych zajęć i wyjazdów przyciągała liczne grupy uczniów. Uczniowie podczas tych ferii zdobywali wiedzę poprzez zabawę i własne doświadczenie. Przeprowadzono zajęcia kulinarne, które dały możliwość samodzielnego przygotowania dań m.in. pączków, chruścików , pizzy. Uczniowie z ogromnym zaangażowanie wcielali się w rolę małych kucharzy, wykorzystywali informacje zawarte w przepisach, pogłębiali wiedzę na temat prawidłowego odżywiania się, uczyli się podstawowych zasad przygotowywania posiłków. Kolejnym zadaniem było nakrycie do stołu, ułożenie serwetek i konsumpcja. Sporo emocji towarzyszyło również dzieciom podczas indywidualnych i grupowych rywalizacji sportowych. Jednak największą atrakcją okazał się wyjazd na lodowisko „Misiałek” do Tarnowa Podgórnego. Uczniowie po wstępnej rozgrzewce stawiali pierwsze kroki na łyżwach. Radości nie było końca, dzieci bardzo dobrze radziły sobie na lodowej tafli, opiekunowie zresztą też. Uczniowie z pełną determinacją i motywacją wykorzystali czas na lodowisku, każdy nawet najmniejszy upadek mobilizował do kolejnych kroków. Podobne przeżycia i emocje towarzyszyło podczas pobytu na kręgielni w Bolewicku. Spora grupa zwłaszcza młodych sportowców po raz pierwszy odwiedziła kręgielnie. Zmagania z kulami i strącane kręgle dawały dzieciom wiele satysfakcji i zachęcamy do dalszej zabawy. Nie zapomniano również o zwolennikach wodnych kąpieli. W tegoroczne ferie udali się na pływalnię do Wolsztyna, gdzie doskonalili naukę pływania, korzystali z atrakcji wodnych, do najatrakcyjniejszych zaliczyli zmagania z piłkami na wodzie, zjeżdżalnie, wodne bicze. Ponadto realizowano zajęcia poza w/w projektami takie jak: zajęcia plastyczne, zajęcia komputerowe, i zajęcia sportowe prowadzone w ramach działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego „PROMIEŃ”. Zorganizowanie ferii o tak różnorodnej tematyce i otrzymane dotacje dały możliwość udziału w zajęciach niemal każdemu uczniowi, zgodnie z jego zainteresowaniem. Należy tutaj wspomnień również o zaangażowaniu i społecznym udziale kadry pedagogicznej z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Kornela Makuszyńskiego w Zespole, która czuwała nad bezpieczeństwem i realizacją wszystkich założonych celów.
Ferie w szkole 2012

 

 

Zgodnie z tradycją i w tym roku członkinie Stowarzyszenia „Aktywna Wieś” spotkały się na początku stycznia aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia na nowy 2012r. Wśród zaproszonych gości znaleźli się proboszcz miejscowej parafii ks. Kazimierz Piechocki oraz Maciej Piechowiak, który to od grudnia pełni funkcję zastępcy burmistrza. Wieczór upłynął w miłej atmosferze, przy wspólnym śpiewaniu kolęd. Spotkanie było również okazją aby porozmawiać na temat działalności stowarzyszenia w 2012 roku.
Spotkanie opłatkowe

 

Miesiąc listopad był miesiącem kiedy to panie z Stowarzyszenia pracowały nad uporządkowaniem Sali Wiejskiej po generalnym remoncie, jaki odbywał się w minionych miesiącach. Zostało odremontowane zaplecze kuchenne, sanitariaty, sufit, dach, przebudowano scenę oraz przemalowano ściany. Jednym słowem całkowicie odmieniono ten budynek. Remontu tego od kilku lat domagały się Panie z Stowarzyszenia i nareszcie spełniło się ich marzenie o nowej Sali Wiejskiej. Na ten cel UMiG Lwówek pozyskał środki z Urzędu Marszałkowskiego. Uroczystego przecięcia wstęgi w dniu 10 listopada dokonali: Emilia Dunal-dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich z Urzędu Marszałkowskiego województwa wielkopolskiego, Piotr Długosz-obecny burmistrz, Rafał Mroczkiewicz-były burmistrz a obecnie radny Powiatu Nowotomyskiego, Dorota Grobys-była radna, Wiesława Fornalik-lisek-obecna radna, sołtys wsi –Edward Kulus oraz przewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Kazimierczak. Organizatorem spotkania z okazji zakończenia remontu były oczywiście Panie z Stowarzyszenia a część artystyczną przygotowali nauczyciela z ZSPiP w Zębowie. W pierwszą niedzielę grudnia w nowo wyremontowanej Sali odbyła się uroczystość z okazji Dnia Seniora. Po raz drugi w czasie działalności Stowarzyszenia, które to działa piąty rok na Sali Wiejskiej spotkały się dwa a nawet trzy pokolenia mieszkańców Zębowa. W zorganizowaniu tej uroczystości pomogła dotacja, którą to członkinie Stowarzyszenia pozyskały z Starostwa Powiatowego z Nowego Tomyśla za co serdecznie dziękują. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Piotr Długosz, Rafał Mroczkiewicz, radni-Tadeusz Kachel, Henryk Żuchowski oraz ich małżonki. Swoją obecnością zaszczycił również wszystkich zebranych proboszcz miejscowej parafii ks. Kazimierz Piechocki. W części artystycznej na scenie wystąpiły dzieci z zespołu tanecznego „Wesołki”, który to prowadzi pani Monika Nowak- nauczyciel ZSPiP W Zębowie. Gościnie wystąpiły dziewczyny z zespołu muzycznego „Psotki” działającego przy MGOK w Lwówku oraz zespół seniorów „Lwówianki”. W części oficjalnej, którą prowadziła przewodnicząca stowarzyszenia padło wiele miłych słów pod adresem seniorów a przede wszystkim podkreślono jak ważną rolę pełnią oni w codziennym życiu każdego z nas. Do życzeń dołączył się również burmistrz Piotr Długosz. Praca pracą ale Panie znalazły również w ostatnim czasie czas aby wyjechać wspólnie do kina. W kinie w Starym Browarze w Poznaniu spędziły wieczór andrzejkowy-oglądając komedie romantyczną „Listy do M”. Między czasie na jednym z spotkań zaplanowano działalność Stowarzyszenia na 2012r.
Działalność Stowarzyszenia

 

Jesień to pora kiedy to członkinie Stowarzyszenia ”Aktywna Wieś” z Zębowa organizują szkolenia. Tym razem zorganizowano szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie obejmuje sześć godzin zegarowych i jest prowadzone przez licencjonowanego ratownika medycznego pana Marcina Żuchowskiego, który to reprezentuje firmę MERMED Ratownictwo Medyczne. Kurs ten został skierowany do osób, które nie posiadają wykształcenia medycznego. Natomiast celem tego szkolenia jest przekazanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy w najczęściej spotykanych stanach zagrożenia zdrowia i życia. Podczas kursu panie uczą się również bezpieczeństwa i skutecznego wzywania pomocy oraz właściwego postępowania z osobą wymagającą pomocy przedmedycznej. Podczas kursu panuje miła i sympatyczna atmosfera a pana Marcina aż miło słuchać i przyswajać informacje, które on przekazuje. Zadanie to zostało w części sfinansowane przez UMiG Lwówek w ramach wspierania działalności organizacji pozarządowych.
 

Tegoroczne wakacje bardzo pracowicie rozpoczęły członkinie Stowarzyszenia „Aktywna Wieś” w Zębowie. Zaraz po rozdaniu świadectw przy współpracy nauczycieli (część nauczycieli jest członkami stowarzyszenia) z miejscowej szkoły zorganizowano jednodniową wycieczkę dla najmłodszych dzieci. Szczególne podziękowania należą się Dorocie Grobys i Marii Weimann, które to zajęły się przygotowaniem wyjazdu i wraz z innymi nauczycielami sprawowały opiekę nad dziećmi. Dzieci udały się na poszukiwanie skarbu do Kościana gdzie w Parku Rekreacyjnym NENUFAR CLUB rozpoczęły wyprawę po skarb. W poszukiwaniach pomagali im Piraci, Karaibki i Indianie. Dzieci w trakcie zabawy płynęły tratwą, ucząc się samodzielnego wiosłowania, odwiedziły „Świat Bajek” gdzie mogły na chwilę zamieszkać w domkach bohaterów znanych bajek tj. „Kopciuszek”, „Sąsiedzi”, „Smerfy”, „Jaś i Małgosia” itp. Podczas wyprawy mali odkrywcy uczyli się odczytywać mapę i szukać wskazówek w terenie przy miniaturach budowli świata, brali udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych i muzycznych. Uczyli się wierszyków, piosenek i pirackich tańców. Samodzielnie wykopywali znaleziony skarb. Na zakończenie pobytu w Wiosce Piratów został przygotowany grill, dzieci otrzymały również słodycze i lody. Każdy uczestnik wyprawy został uhonorowany „Dyplomem dla Poszukiwacza Skarbu”. Uczestnicy pełni satysfakcji i zadowolenia wrócili do domu z nadzieją, że za rok ponownie przeżyją taką przygodę. Wycieczka do Kościana była dotowana przez Urząd Miasta i Gminy w Lwówku. Za przyznane dotacji członkinie Stowarzyszenia ”Aktywna Wieś” oraz uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują.
WYJAZD DO PARKU REKRECYJNEGO NENUFAR CLUB

 

Tradycją w działalności stowarzyszenia jest organizowanie w pierwszą sobotę lipca jednodniowego wyjazdu nad morze. Tym razem mieszkańcy Zębowa oraz pobliskich miejscowości zwiedzali Międzyzdroje. Co prawda pogoda tym razem spłatała figiel, ale atrakcji nie zabrakło. Uczestnicy wyjazdu udali się w kilkugodzinną podróż kolejką po najpiękniejszych zakątkach wyspy Wolin: Międzyzdroje- Wicko- Wapnica- Lubin. Na trasie wycieczki zwiedzono Muzeum V-3, w którym to znajduje się jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej z okresu II wojny światowej. Ekspozycja jest niezwykła, gdyż jest umiejscowiona w bunkrze, gdzie były składowane pociski V-3. W pobliżu bunkra znajdują się pozostałości stanowisk ogniowych tych pocisków. Warto tu podkreślić że mianem V-3 opatrzono niemiecki projekt działa wielokomorowego o przewidywanym zasięgu 160 km, przeznaczonego do ostrzeliwania Londynu. W muzeum tym znajdują się również broń, która była wykorzystana podczas kręcenia „Czterech pancernych i psa”. Każdy z zwiedzających mógł przymierzyć hełm wojskowy z II wojny światowej oraz wziąć do ręki granat i minę. Kolejnym punktem wycieczki było Jezioro Turkusowe, które zaliczane jest do najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Przewodnik zapoznał wszystkich z historią jego powstania. Odwiedzono również Lubin, gdzie znajduje się przepiękny neogotycki kościół . Po południu gdy pogoda nieco się poprawiła spacerowano po plaży wdychając powietrze morskie i podziwiano piękno wzburzonego morza. Nie zabrakło oczywiście wizyt w smażalni ryb. Mimo że wracano do domu bez nadmorskiej opalenizny wyjazd można zaliczyć do udanych a czas spędzony w Międzyzdrojach wszyscy mile wspominają. Na zakończenie warto podkreślić że wyjazd nad morze dotowany był przez Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu. Za przyznaną dotację członkinie Stowarzyszenia ”Aktywna Wieś” oraz uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują.
 

1
2
3
4
5

projekt i wykonanie © 2006